Gå videre til hovedindholdet

Boligmarkedet vender: Salg af bolig bliver en overskudforretning for flere og flere.



I de seneste par år har boligsalg for mange sælgere været lig med et tab, da mange boliger er blevet solgt til under købsprisen. Dette ser dog ud til at vende inden for det næste stykke tid.

Ifølge nye undersøgelser er der tale om intet medmindre end 75% af alle hussælgere der, efter salget, får flere penge i lommen end givet i sin tid.  For salg af lejlighed er overskud på 81%. For begge parter, og især lejlighedssælgere, er der i 2015 sket en signifikant stigning i modsætning til det forgangne år.

Undersøgelsen viser også, at det særligt kan betale sig at eje en lejlighed i postdistriktet Frederiksberg C, hvor 99 % af alle salgene er endt med et overskud til sælger. Dette er stærkt efterfulgt af København V og København K som ligger på 96%.

Københavns Kommune er en af de store vindere i boligsalg, men også byerne Virum og Åbyhøj har haft gode vilkår ved salg.

Læs mere på: Finans 


Kommentarer

Populære opslag fra denne blog

næstved boliger

Bolig i Næstved - drømmer du om at flytte til Næstved kan se alle ledige boliger i Næstved her! naestved-boliger.dk næstved boliger

Lejligheder i svendborg

Søger du en lejlighed i Svenborg? Lejligheder i Svenborg kan findes ved at tage et kig her! http://www.boligdeal.dk/lejligheder-i-svendborg/ Lejligheder i svendborg

Andel på Fyn

Ønsker du at finde en andel på Fyn? Så tag et kig her blandt alle andele på Fyn! http://www.andelsboliger.dk/andel-paa-fyn/ Andel på Fyn